INNOTECH

INNOTECH jest kompleksowym programem wsparcia sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar zaawansowanych technologii. Celem Programu INNOTECH jest:

  • Zwiększenie liczby opracowanych i wdrożonych innowacji technologicznych,
  • Zwiększenie wydatków przedsiębiorstw na badania naukowe i prace rozwojowe służące gospodarce,
  • Wzmocnienie współpracy przedsiębiorstw z uczelniami i jednostkami badawczymi sektora publicznego.

Program INNOTECH ma przyczynić się do zwiększenia udziału produktów zaawansowanych technologii w strukturze przychodów przedsiębiorstw uczestniczących w Programie, co przełoży się na stworzenie podstaw, szybszego niż obecnie, wzrostu udziału produktów zaawansowanych technologii w PKB polskiej gospodarki.

„S.E.A. WAGNER” Sp. z o.o. laureatem II konkursu INNOTECH
w ścieżce programowej In-Tech

Występując jako lider Konsorcjum, utworzonego wspólnie z Instytutem Chemii i Technologii Nieorganicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, do II konkursu INNOTECH zgłoszony został projekt pod nazwą :
„Odzysk energii z wytwarzaniem produktów fosforowych w procesie wysokotemperaturowego przetwarzania mieszanek biomasy roślinnej i zwierzęcej", który w wyniku przeprowadzonego postępowania został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zgodnie z regulaminem II konkursu INNOTECH i podpisaną umową z NCBiR, dostawcy: aparatów laboratoryjnych, surowców, usług, ekspertyz, certyfikatów, projektów itp., będą wyłaniani w ramach organizowanych konkursów. Ogłoszenie otwarcia każdego konkursu, jego przedmiotu, czasu trwania, warunków wyboru oferenta oraz wyniki będą zamieszczane w zakładce: OGŁOSZENIA

Szczegółowych informacji dotyczących projektu udziela:

Podstawowe Informacje o projekcie

Projekt realizowany był w dwóch fazach – badawczej i wdrożeniowej w latach 2012 – 2015.
Celem fazy badawczej jest określenie rodzaju i masowego udziału rozdrobnionej biomasy roślinnej, z uwzględnieniem ilości zawartej w niej wody, do przygotowania sypkich mieszanek z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego oraz uzyskanie optymalnego i stabilnego termicznego ich przekształcania pod kątem przydatności niepalnych pozostałości do wytwarzania produktów fosforowych i energii cieplnej w postaci pary wodnej. Przeprowadzone zostaną badania określające optymalną masę przetwarzanych w reaktorze mieszanek dla założonego w projekcie celu.

Przygotowanie do wdrożenia przemysłowego wytwarzania produktów fosforowych z równoczesnym stabilnym wytwarzaniem pary wodnej do celów zewnętrznych w warunkach odbioru całodobowego przewiduje wyposażenie instalacji w zestaw odpowiednich urządzeń pomiarowych i kontrolnych w technologii analogowo-cyfrowej oraz opracowania specjalistycznego oprogramowywania umożliwiających sterowanie i powtarzalność realizowanych w instalacji procesów technologicznych z jednoczesną ich archiwizacją.

Proponowane rozwiązanie umożliwia wdrożenie nieznanej w skali globalnej, ekologicznej technologii do wytwarzania przydatnych surowców fosforowych oraz wysoko sprawnej energii cieplnej, przy minimalnym obciążeniu środowiska.

W projekcie zasadnicza technologia termicznego przekształcania mieszanek w reaktorze oparta jest na realizacji szeregu procesów termodynamicznych, wymiany ciepła i masy oraz egzo- i endotermicznych reakcji chemicznych zachodzących w temperaturach 850oC do 1350oC, umożliwiających konwersję mieszanek do postaci gazowej i balastu z minimalną zawartością węgla. W procesie uczestniczy czynnik utleniający w postaci sprężonego powietrza o różnych ciśnieniach i para wodna, spełniających również funkcję ściśle określonego, wielokierunkowego przenoszenia odgazowywanych mieszanek i ukierunkowanego transportu balastu wraz z jego schładzaniem w przestrzeni rektora. Cechą charakterystyczną reaktora są wirowe prostopadłe kierunki przepływu fazy stałej i gazowej. Rozdrobniona mieszanka w strefach reakcyjnych ulega wysuszeniu, odgazowaniu, częściowemu stopnieniu, schłodzeniu fazy ciekłej, przeniesieniu do separatora i po schłodzeniu przetransportowania do pojemnika.

Projekt realizowany jest na stanowiskach badawczych w technologii przedstawionej na rysunku.

Bank Zachodni WBK 88 1090 1030 0000 0001 1882 0029 / NIP 525-244-11-20 / REGON 141636680
Telefon: 048 22 833 26 14 048 / Telefon komórkowy: 602 74 99 75 / www.seawagner.pl / wagner@seawagner.pl
XIII Wydział Gospodarczy KRS Sąd Rejonowy m.st. Warszawa nr. KRS 0000317254
COPYRIGHTS © 2017 S.E.A. WAGNER Spółka z o.o.
Design: MATEUSZ JARZA, wykonanie: INTERNETY